Čas pouze pro Vás, Vaše pocity, prožitky, myšlenky. Neexistují nevhodná nebo málo důležitá témata. Pracujeme společně, s tím, s čím Vy sami přicházíte, v bezpečném prostoru, kde je dovoleno cítit cokoli, a být skutečně sám sebou. Nedám Vám zaručené rady a efektivní techniky. Půjdu s Vámi cestou, kterou si potřebujete projít, abyste byli tím, kým skutečně jste, a byli s tím spokojení.
Příklady témat, se kterými se na mě můžete obrátit:
- Potíže ve vztazích (s partnery, s rodiči, s dětmi, s přáteli, s kolegy).
- Problémy při komunikaci s druhými.
- Nedostatek sebedůvěry, sebevědomí.
- Potíže s rozpoznáním či vyjádřením vlastních potřeb a emocí.
- Stavy smutku, únavy, vyčerpání.
- Úzkost, strach, obavy.
- Psychosomatické potíže – zdravotní problémy, které dle lékařských vyšetření nemají fyziologickou příčinu.
- Náročné či krizové životní situace (např.: rozvod, úmrtí blízkého člověka, diagnóza závažného onemocnění, ale i třeba narození dětí, vnoučat či odchod dětí z domova).
- Touha porozumět sám sobě.
- Touha chtít víc, mít se líp, být spokojenější.
Kdy je na terapii opravdu vhodný čas? Kdykoli, kdy Vám není dobře. A zejména tehdy, když na ni pro samé povinnoti „nemáte čas“.
Časté obavy a pochybnosti o terapii:
- Můj problém je malicherný, nicotný.
- Zásadní je, zda Vám ten problém tzv. otravuje život a bere energii. Pokud ano, pak věřte, že je „dostatečně velký“ na to, abychom se mu společně věnovali.
- Nechci otravovat, určitě je spousta potřebnějších, kterým bych ubíral/a pozornost odborníka.
- Je na psychologovi, aby si sám určil svou volnou kapacitu. Pokud Vás cokoli trápí, nebojte se říct si o pomoc. Zůstat na vše sám/sama jen prodlužuje dobu útrap.
- Nechci žádné další rady! Pořád jen poslouchám, co bych měl/a, a o to nestojím.
- Terapie Vám žádné rady dávat nebude. Pomůže Vám najít odpovědi v sobě, pomůže Vám identifikovat, co si opravdu přejete Vy sami. Jak s tím dále naložíte, zůstane vždy pouze na Vás.
- Už jsem u psychologa byl/a a nepomohlo mi to. Proč bych to měl/a znova zkoušet?!
- Stejně jako každý klient je jiný, i každý terapeut je jiný. Navíc se vzděláváme v různých terapeutických směrech. Stejně jako Vám „nesedne“ každý, koho kdy v životě poznáte, nemusí Vám vyhovovat první psycholog, na kterého narazíte. Někdy je potřeba vidět 2-3 terapeuty, než to tzv. klapne a terapie začne nést své ovoce.
- Nemyslím si, že by mi mohlo pomoct povídání…
- Taky si myslím, že povídání nestačí. V terapii proto zažíváte mnohem víc. Bezpečný prostor, bezpodmínečné přijetí (které mnozí zažívají úplně poprvé v životě), pochopení, skutečné naslouchání či respekt. Kombinace toho všeho s citlivým přístupem erudovaného psychologa je to, co skutečně pomáhá.
- Psychologa nepotřebuju, mám dobrou kamarádku/dobrého kamaráda.
- Pokud se máte komu svěřit a s kým sdílet své starosti, je to velká výhoda a určitě velká pomoc. Rozdíl mezi kamarádským a terapeutickým setkáním je ovšem znatelný a leckdy klíčový pro posun k řešení. Psycholog se roky vzdělává v oblasti lidského prožívání a chování a nabízí tak úplně jiný vhled do problematiky (např. se jedná o tzv. aha zážitek).