×

Zásady kognitivního tréninku

Z různých stran slyšíme, že je dobré trénovat mozek, paměť a další funkce. Ale jak to udělat co možná nejlépe? Jak je patrné z názvu, jedná se o trénink a ten má svá pravidla. Podívejte se na následující seznam a zjistěte, jestli se můžete v kognitivním tréninku ještě posunout.

  • Pravidelnost – Udělat si z trénování kognitivních funkcí rituál je výhodné hned ze dvou důvodů. Jednak se vám tzv. bude víc chtít, jednak – podobně jako sval – i mozek pracuje lépe, pokud něco dělá pravidelně.
  • Pestrost – Představte si, že trénujete na zápas. Také nebudete posilovat jen bicepsy, ale budete trénovat celé tělo. I mozek potřebuje posilovat různé oblasti, aby mohl podat dobrý výkon a opravdu se udržel v potřebné kondici. Inu nejen křížovkami je mozek živ.
  • Jít za hranici známého – Pokud se chcete zlepšovat, bude trénink o posouvání možností a složitějších úkolech, o výzvách.
    Dejte si velký pozor na automatizaci úkolů! Jakmile se nějaká činnost zautomatizuje, nepřemýšlíte nad ní a vašim kognitivním funkcím taková činnost takřka nic nedává.
  • Dělat to, co mě baví – Ať už trénujete mozek preventivně nebo ho máte přímo indikovaný, je dobré, aby vás bavil. Kognitivní trénink nemusí být nutně o drilu a nudě, ba naopak to mohou být příjemné chvilky, u kterých přijdete na jiné myšlenky. Bonus navíc – bude-li vás kognitivní trénink bavit, snáz si z něj uděláte návyk.
    • Tip: Kognitivní trénink není jen o pracovních listech. Může být také o činnostech. Naučte se třeba nějaký nový způsob, jak dělat oblíbené věci – zkuste nový recept, novou trasu do obchodu, dlouho plánovaný výlet, sestavit vlastní bedýnku aniž byste hledali návod atp.
  • Využít čas, kdy mi to „pálí“ – Někomu to myslí víc ráno, někomu v podvečer. Využijte toho. Uvidíte, že se k tréninku pak budete vracet raději a odměnou vám budou snadno zvládnuté úkoly.
  • Pohodlí – Při tréninku dbejte na své fyzické pohodlí. Buďte zlehka najedení, dodržujte pitný režim, mějte pohodlnou židli a dobře osvětlené pracovní místo. Pokud nemáte rádi hluk, vypněte vše, co vás ruší. Ujistěte se, že máte dobře vyvětráno, mozek totiž ke své činnosti potřebuje krom cukru také hodně kyslíku. Čím větší pohodlí si zajistíte, tím snáze vám úkoly půjdou a tím více u nich vydržíte.
  • Pohyb – Paměti pomáhá pohyb. Zařaďte ho do svého denního programu a prokládejte jím i delší tréninky.
  • Nepřepínat své síly – Pokud s kognitivním tréninkem začínáte, jděte na to pomalu a postupně. Cílem není, aby vás bolela hlava a na zbytek dne se vyřadili z provozu. Cílem je potrénovat. Běžec také začíná na uběhnutých pár kilometrech, než zaběhne maraton.

A co dívání na televizi?

Dívání se na televizi není problém, důležité je držet se rady „všeho s mírou“, tzn. nebýt pasivně u televize více než 2 – 3 hodiny denně (pro dospělého člověka! U dětí je toto číslo pochopitelně nižší.) a sledovat naučné pořady. Mezi takové patří různé vědomostní soutěže či dokumenty.

Tip pro vás: V rádiích běží také spousta naučných pořadů a navíc si nekazíte zrak.

Tip pro vás č. 2: A už jste zkusili audioknihy?