×

Psycholog – psychoterapeut – psychiatr… Kdo je kdo?

Podobné názvy, různé funkce. Pojďme si říct, co která profese dělá a kdy za kým z těchto odborníků jít.

Psycholog

Psychologem se smí nazývat člověk, který vystudoval obor psychologie na vysoké škole a získal z něj titul Mgr. Jedná o člověka, který Vás bude vést zejména poradensky. Spolupráce bude spíše krátkodobá a psycholog Vám bude radit různé postupy, možnosti, vzdělá Vás v oblasti, kterou řešíte (např. vysvětlí vývojové období dítěte, duševní nemoc nebo závislost). Bude vystupovat v roli odborníka s náhledem na Vaší situaci. Nejčastěji se s ním setkáte v různých poradnách, např. v pedagogicko-psychologických.

Psychoterapeut

Takový člověk bude mít vysokoškolský titul (buď jako psycholog Mgr., nebo jako lékař MUDr.). Úplně nejčastěji se s psychoterapeutem potkáte ve zdravotnictví, ať už na psychiatrických klinikách, nebo v ambulancích klinických psychologů. Dále na něj narazíte v soukromé sféře v jeho kanceláři a v sociálních službách.

Psychoterapeutem nebo terapeutem by se měl nazývat pouze člověk, který prošel tzv. psychoterapeutickým výcvikem. To znamená, že po dobu cca 5 let procházel stovkami hodin sebezkušenosti, odborného vedení, terapií jak individuální, tak skupinovou. Psychoterapeut bude fungovat více jako „parťák“ a průvodce Vaší životní situací. Nebude Vám moc radit, ale dovede Vás k tomu, abyste řešení objevili společně. Díky tomu bude vše opravdu „Vaše“ (nikdo Vám nebude nic vnucovat), výsledek bude trvalejší a spolupráce bude dlouhodobější.

Psychiatr

Psychiatrem je člověk, který vystudoval medicínu a před svým jménem smí psát titul MUDr. Jediný z této trojice má možnost napsat Vám léky, pokud je budete potřebovat. Také je jediný, kdo může určit diagnózu z oblasti duševních poruch (mezi které patří i demence) a posoudit, zda se stav pacienta nějak mění nebo zůstává stejný. Psycholog ani psychoterapeut tato oprávnění nemají. Pokud má tedy člověk nějakou duševní poruchu, měl by být vždy v péči psychiatra, který dále spolupracuje s psychology a s psychoterapeuty.

Jak do toho zapadá kouč?

Možná jste si všimli, že za posledních pár let přibyli v poradenských službách tzv. koučové. Ve spoustě lidech se při větě kamaráda „Chodím ke koučovi.“ rozlije pocit obdivu a řekne si „Hmm, ten na sobě pracuje.“. Řekne-li nám kamarád, že chodí k psychologovi, spousta z nás si pomyslí „Co je s ním špatně? Jaký má problém?“. Pojďme se tomu společně podívat na zoubek.

Kouč je na rozdíl od výše popsaných profesí někdo, kdo nemusí mít vzdělání v pomáhajících profesích. Není povinen mít konkrétní vzdělání. Koučem se může nazývat člověk, který absolvoval kurz koučování. V nabídce jsou zatím jak kurzy kvalitní a dlouhodobé, tak kurzy špatné a víkendové.

Za svou hodinu poradenství si leckterý kouč účtuje 2000 Kč a více. Psychoterapeut či psycholog se pohybuje maximálně kolem 1000 Kč za hodinu, pokud není hrazen zdravotní pojišťovnou nebo nepůsobí v sociální sféře, kde je služba pro klienta zdarma. Samozvaný kouč často nezná základy psychologické pomoci a může tak někdy nadělat více škody než užitku.

Ovšem koučování jako takové může být skvělým nástrojem v rukách šikovných odborníků. Dnes najdete řadu psychologů, kteří prošli kvalitním koučovacím vzděláním a rozšířili si tak techniky práce s klientem. Zdokonalili své služby a Vy máte možnost získat kvalitní službu z rukou odborníků za přijatelné peníze.

Kdy za kým jít?

V případě, že potřebujete předepsat léky, nebo určit diagnózu (to znamená třeba i vyloučit duševní poruchu), půjdete k psychiatrovi.

Pokud se chcete o něčem poradit (např.: jak komunikovat s pacientem s demencí, jak zvýšit kvalitu společně tráveného času, jak trénovat paměť), vyhledáte psychologa.

A jestliže řešíte otázku smyslu života či jakékoli jiné hluboké a niterné otázky, oslovíte psychoterapeuta. Výhodou pro Vás je, že většina psychologů jsou zároveň terapeuty, takže pokud si nejste jistí, můžete oslovit někoho, kdo splňuje obě kritéria.

U koučů bych byla velmi opatrná. Pokud chcete tento přístup zkusit, najděte si psychologa s koučovacím kurzem a vyhněte se samozvaným „odborníkům na život“. Kouče, u kterého nelze ověřit vzdělání, opravdu nedoporučuji.

Pokud Vás něco trápí, zahoďte stud a oslovte odborníka. Nebuďte na to sami a dopřejte si péči o svou duši.