×

Existuje souvislost mezi koronavirem a demencí?

V Číně a v USA se objevily případy, kdy koronavirus přímo ovlivnil činnost mozku a kognitivních funkcí. Stalo se, že virus nenapadl jen dýchací ústrojí tak, jak je to nejčastější, ale pronikl do mozku. Následkem byl jeho zánět (= encefalitida), někdy s různými komplikacemi, např. otok. Takto postižení lidé projevovali známky demence. Byli zmatení, nedokázali popsat, kde jsou či jak se jmenují, u některých se předtím objevil delirantní stav.

Z dosud zjištěných informací vyplývá, že lidé, kteří encefalitické komplikace prodělali, by byli pravděpodobně takto postiženi i jinými typy virových onemocnění (např. pokud by prodělali těžkou chřipku). Zdá se také, že byli nějakým způsobem oslabení, ať už se jednalo o chronické onemocnění či  neurodegenerativní onemocnění.

Je ovšem velmi důležité říci, že jde o komplikaci při vážném průběhu onemocnění a jsou popsány jednotky případů. Jen pro přehled – ve světě se od začátku letošního roku k 13. 4. nakazilo přes 1,8 milionů lidí a z toho jich přes 113 000 zemřelo. Případů, kdy by nový typ koronaviru napadl mozek, byla hrstka. Právě z důvodu malého počtu případů nelze dělat závěry, nejprve musí být známy výsledky klinických studií a průběh onemocnění u takto postižených lidí. Vědci i lékaři tak čekají na klinické studie a výzkumy, aby mohli zjistit více o tom, jak se vir dostal do mozku, co pomáhá v léčbě právě této komplikace, zda má trvalé následky a kdo je touto vzácnou komplikací nejvíce ohrožen. V Itálii, která je nejvíce postiženou zemí Evropy, vzniklo speciální oddělení NeuroCovid pro nemocné s neurologickými obtížemi.

Pro lidi tak platí stále stejné zásady ochrany:

  1. Nestýkat se s lidmi, nechodit na místa, kde je více lidí najednou, a vycházet ven jen v nejnutnějších případech.
  2. Dodržovat odstup alespoň dva metry, nepodávat si ruce ani se jinak dotýkat.
  3. Mít ochranu úst a nosu, pokud vycházím z domova.
  4. Při příchodu domů si pečlivě umýt ruce a hlavně – nesahat si špinavýma rukama na obličej, do očí nebo do otevřených ran, oděrek.

Nejvíce ohroženi novým typem koronaviru jsou chronicky nemocní lidé a senioři. Pro ty existuje mnoho dobrovolnické pomoci, takže nemusí chodit ani na nákupy, do drogerie či do lékárny. Sledujte dění v místě svého bydliště a zjistěte, jaké služby jsou pro Vás dostupné.
Společně to zvládneme!